Diyet Listeleri

Canan Karatay Patlamış Mısır Diyeti

Patlamış mısır diyeti mi? Kulağa ne kadar câzip geliyor… Sonuçta patlamış mısırı hepimiz seviyoruz. TV’nin karşısında çekirdek çitlerken, o kanal senin bu kanal benim dolaşırken bize eşlik etmesinden memnuniyet duyduğumuz iyi bir arkadaştır kendisi. (Yok ben kanal gezmem. Çünkü dizimin günü geldi mi reklamları bile kapatmam, özetini mözetini her şeyini izlerim diyorsanız ona da tamam.) Gerçi sinemada patlamış mısır yiyenler sinirimizi bozmuyor değil, dikkatimizi dağıtıyor adamlar haşır huşur! Bir de patlamış mısır yerken o birkaç tane patlamayan mısırlar da tutup bize denk gelir ya… Yok böyle bir acı! ‘Dişim kırılacak resmen yavaş olsana!’ diyesimiz gelir ama içimize atarız. Neyse Canan Karatay bombayı patlatmış ve patlamış mısır diyeti paylaşmış diyorlar. Ne diyorsunuz bu işe? İlginizi çektiyse lütfen devam edin.

Patlamış Mısırın Faydaları

Haşlanmışı ayrı güzeldir, onu bardakta tüketmek insana çok keyif verir. Salatalara ve yemeklere lezzet katan mısırın patlamış hâli de hem çok lezzetli hem de sağlığa faydalıdır. Yapılan araştırmalarla patlamış mısırdaki antioksidan oranının yüksek olduğu belirlenmiştir. Patlamış mısırda polyphenol isimli bir antioksidan yer almaktadır ve bu, vücuda direnç veren, kanser ve kalp hastalıklarının önlenmesinde rol oynayan bir maddedir.

Patlamış mısır lif ve B1 vitamini açısından da zengindir. Kan şekerinin dengeli bir biçimde yükselmesine yardım eder, metabolizmayı hızlandırır. Fosfor, protein, A vitamini, demir ve kalsiyum da patlamış mısırın içerdiği besin öğelerindendir. Patlamış mısır bolca karbonhidrat da ihtiva ettiğinden enerjiyi artırır. Tok tutucu özelliğe sahip olan patlamış mısır tam tahıllı besinler grubundadır. Kabızlığa da iyi gelen patlamış mısır; hem sağlık dostudur hem lezzet patlaması yaşatır.

Tabii ki yağ ve tuz oranını abartmamak gerekir. Bu şartlar dâhilinde şeker hastaları da patlamış mısır yiyebilir.

İlgili Makaleler

Patlamış Mısırın Zararları

Bazı kişilerin mısır alerjisi vardır. Onlar için patlamış mısır zararlı olabilir. Mısır alerjisi kurdeşen, egzama, bulantı, kusma gibi belirtilerle kendini ele verir.

Ayrıca sürekli fazla patlamış mısır tüketmek sivilce yapar. Eğer patlamış mısır hazırlarken yağdan ve tuzdan hiç kısmıyorsak o zaman da kilo yapar. Ödem oluşturma riski de vardır. Mikrodalgaya koyulan o paketli mısırların içinde de tereyağı aroması mevcuttur. Ne yazık ki bu aromanın sağlığa zararı vardır. Hem bu mısırların ambalajında sentetik kimyasal maddeler kullanılır. Bunlar ise kanserojen etki gösterir.

Patlamış Mısır Kalori Değeri

Yağlı Patlamış Mısır Kalorisi

  • Bir avuç patlamış mısır 52 kaloridir.
  • Orta boy 1 kâse patlamış mısırda ise 140 kalori bulunur.
  • Patlamış mısırın 1 su bardağı kadarında 110 kalori vardır.
  • Bir tabak dolusu patlamış mısır da bize 262 kalori verir.
  • 100 gram yağlı patlamış mısır yediğimizde ise 410 kalori alırız.

Yağsız Patlamış Mısır Kalorisi

  • Bir avuç yağszız patlamış mısırda 34 kalori yer alır.
  • Orta boy porsiyon yağsız patlamış mısır 61 kalori içerir.
  • 1 su bardağı yağsız patlamış mısırın kalorisi 71’dir.
  • 100 gram yağsız patlamış mısır 186 kaloridir.
  • 1 kâse patlamış mısırın içinde 169 kalori mevcuttur.

Patlamış Mısır Kilo Aldırır mı?

Bol yağlı olarak hazırlanırsa ve yanında kolalar, fantalar, cipsler vs. de kendisine eşlik ederse kilo aldırmaması teknik olarak mümkün değil gibi. Ama yok; tuzsuz ve yağsız hazırlanıp bitki çayı veya ayran ile tüketirseniz o zaman vicdanınız rahat olabilir.

Canan Karatay Patlamış Mısır Diyeti

Evde hazırlanan az yağlı ve az tuzlu patlamış mısır, diyet yaparken ara öğünlerde tüketilebilecek ideal bir atıştırmalıktır. Lif içerdiği ve tok tuttuğu için patlamış mısırın zayıflamaya faydaları olduğu rahatlıkla söylenebilir. Canan Karatay patlamış mısır diyeti de buna dayanıyor. Ara öğünleri patlamış mısırla geçiştirmek hem acıkma zamanını geciktiriyor hem de metabolizmanın hızlanmasına yardım ediyor.

O zaman mısırları patlatın, kilo sorununu atlatın, düşmanları çatlatın ve formda kalmaya dikkat edin, ne diyeyim?

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu