Diyet

İştahı Bastıran Besinler

Yaşadığımız bu sıkıntılı günlerde kilo problemi daha fazla baş göstermeye başladı. Pandemi süreci insanların evde kalmalarına neden oldu. Dolayısıyla bu durum kimi insanların daha fazla yemek yemesine, hareketsizlik sebebiyle de kilo almaya neden oldu. Bu yüzden yedikçe yiyorum, iştahım açık diyen siz değerli okuyucularımıza iştahı bastıran besinler hakkında bilgi vermek istedik. Şimdiden keyifli okumalar dileriz 

YUMURTA

Sabahların vazgeçilmez besinlerinden biri olan yumurtayı sevmeyen azdır. Sabahları tüketeceğiniz haşlanmış yumurta sizin uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır. Böylelikle gün içerisinde daha geç acıkmış ve daha az ara öğün yapmış olacaksınız. Ek olarak yumurta bildiğimiz gibi iyi bir protein kaynağıdır. Yumurta tüketerek günlük protein ihtiyacınızın bir kısmını da karşılamış olacaksınız

ELMA

Şüphesiz hepimiz elmanın iştah bastıran yiyecekler arasında ilk sıralarda yer aldığını biliriz. Elmayı sevme nedenimizi içerisinde bulunan pektin maddesi olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu madde bizim uzun süre tok kalmamızı sağlar. Tabii ki elmanın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Cilde iyi gelmesinden içerdiği vitaminler ile bizim için oldukça önemli olmasına kadar pek çok önemli noktası vardır. Ayrıca besin liflerine sahip olması da tokluk hissini arttıran bir özelliğidir. Elmayı ara öğünlerinize ekleyerek oldukça iyi bir besin dengesi yakalayabilir, tokluk hissinin oluşmasını sağlayabilirsiniz.

TARÇIN

Elmadan bahsedilince tabii ki ardından tarçının sözünü etmemiz gerekir. Keza bu ikili diyetlerin en vazgeçilmez ikilisi olabilir. Hem lezzetli hem de tokluk hissini sağlayan bu ikili kişinin şeker isteğini de bastırır. Açlık hissi hemen sizi şekerli besinler tüketmeye yöneltebilir ama unutmamak lazım ki şeker sadece anlık doygunluk verecektir. Kesinlikle bir besin olarak değerlendirilmemelidir. Tarçın kullanımı kan şekeri dengenizi sağlayarak sizin şekere yönelmenizi azaltır. Elma taşında çaylarınızda ve suyunuza karıştırarak da tüketebilirsiniz.

İlgili Makaleler

BİTTER ÇİKOLATA

Bazı zamanlar ciddi seviyede tatlı isteklerimiz olabilir ve bu durum bizi şerbetli ağır tatlılara yöneltebilir. Bu gibi durumlarda birkaç kare bitter çikolata tüketmeniz sizin tatlı isteğinizi yatıştırıp iştahınızı kontrol altına almanıza yardımcı olabilir.

SALATA

Salatalar çoğu mutfağın vazgeçilmezleridir. Bol vitamin ve kaliteli bir besin kaynağıdır. Çok aç olduğunuz zamanlarda yemeklerinizin yanında mutlaka doyurucu olacaktır. Yeşil sebzeli bitkilerde bulunan lifler sayesinde uzun süre tokluk hissi verecektir.

BAKLAGİLLER

Sofralarımızdan asla eksik etmemiz gereken bakliyatlar besin değeri açısından en önemli yiyeceklerdir. Bakliyatlar sindirim sistemimizin düzenli çalışmasında rol alan kolesistokin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Sindirim sistemimiz de düzenli çalıştığı takdirde açlık hissini daha az duyarız. Protein bakımından da zengin olan bakliyatlar iştahımızı kontrol altına almak için tüketilebilecek besinler arasındadır.

SARI LEBLEBİ

Sarı leblebi bizim için önemli bir rol oynar. Midemizde oluşan ve bizim acıkmamıza sebebiyet veren mide asitlerinin azaltılmasına sarı leblebi yardımcı olur. Çok fazla tüketmemekle beraber günlük bir avuç kadar ara öğünlerinizde tüketmeniz faydalı olacaktır.

YOĞURT

Özellikle gece acıkmalarında tüketebileceğiniz yoğurt oldukça faydalı bir gıdadır. Yoğurdunuzu tüketirken elma gibi meyve ve tarçınla da kombine edip tüketebilirsiniz.

İştahı bastıran besinler listesine dikkat edelim ve paketli, şekerli yiyeceklerden uzak duralım. Keza kilo almanın önüne geçemeyebilirsiniz. Yediklerinize dikkat ederek daha sağlıklı kalmak dileğiyle. Sağlıklı ve mutlu günlere… 😊

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu