Diyet

İbrahim Saraçoğlu Çörek Otu İle Zayıflama

Çörek otu ile zayıflama mümkün mü? Bal gibi de mümkün. Merak etmeyin; kıytırık TV kanallarında çıkan çörek otu reklamlarındaki gibi sallamasyon yapmayacağız. Tamamen bilimsel gerçekler ışığında güzel güzel aydınlanıp, sonra kiloları karanlığa gömeceğiz.

Çörek Otunun Sağlığa Faydaları

Zayıflamak için çörek otu kullanımına geçmeden önce kendisini tanımamız gerek. Öyle ya; kim, neyin nesi; biz kendimizi  emânet edeceğiz, bilmeliyiz. Kimlere

Bu bitki Nigella sativa olarak adlandırılıyor ama halk arasında çörek otu ismiyle meşhur. Kendisi de yağı da sağlığa oldukça faydalı. Misal:

  • Çörek otu ve yağı ateş, grip, öksürük, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı korur. İltihabı önler, bağışıklık sistemine güç verir.
  • Çörek otunun faydaları kilo verme üzerinde de belirgindir. Çünkü bu, doğal antioksidanlardandır ve iştahı kontrol altına alır, vücudu toksinlerden temizler. Kan şekeri seviyesini düşürür, obezitenin düşmanıdır. Peki çörek otu daha ne yapsın?
  • Çörek otu ve çörek otu yağının faydaları kanserle de ilişkilidir. Bakterilerle savaşan bu iki kafadar göğüs kanseri ve cilt kanseri başta olmak üzere çeşitli kanser türlerinin engellenmesinde ve tedavisinde rol oynar.
  • Çörek otunun yararları konusundan kolay kolay çıkamayız fakat özet geçerek bu faslı bitirmemiz gerek. Kendisi sindirim sistemine de iyi geliyor; kabızlık ve ishal gibi sorunlara çözüm oluyor.
  • Çörek otu yağı saç sağlığını desteklemekten de geri kalmıyor. Saç dökülmesiyle mücadele ediyor, kepeğe mâni oluyor, saçlarda erken beyazlamanın önüne geçiyor. Saçları pamuk gibi yumuşacık yapıyor, ışıltılı bir görünüm veriyor.
  • Tabii ki cildi de güzelleştiriyor. Cildinize sürdüğünüz nemlendiriciye çörek otu yağından bir miktar katarsanız etkisini artırmış olursunuz. Bu yağ cildi korur, nemlendirir ve besler. İhtiva ettiği melanin maddesiyle yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Dudakları ölü deriden arındırıp pürüzsüz bir hâle getirir, dudaklardaki çatlamaları tedavi eder.

Kızlar görüldüğü gibi çörek otu zayıflama için kullanılmasının yanında başka işlevlere de sahip. Yağı cilde, saçlara, kendisi kilolara birebir. Yani nereden bakarsanız bakın tam bizlik! O zaman ikinci soruma geçiyorum:

İlgili Makaleler

Çörek Otu Nasıl Kullanılır?

  • Her gün 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı tüketebiliriz.
  • Eczanede bunun kapsülleri var; çörek otu kullanımı için onlardan alıp kullanabiliriz.
  • Hamur işleri, yoğurtlar, salatalar ve smoothieler çörek otuyla daha bir güzel olur.
  • Çörek otu kürü

Çörek Otunun Zayıflamaya Faydaları

Çörek otu şöyle yararlı, böyle iyi falan ama; çörek otu ile zayıflama hususu bizim için daha büyük önem arz ediyor. Çörek otundan elde edilen yağ, lubricant ani özelliğiyle bağırsakların kaygan hâle gelmesini sağlayarak besinlerin geçişini hızlandırıyor. Böylece gıdalar vücutta yağ olarak depolanmaya fırsat bulamıyor. (Yağlara göz açtırmıyor anlayacağınız!)

Çörek otu metabolizma hızını da artırıyor. İçerdiği B vitaminleriyle yağ yakımında vücuda kolaylık sağlıyor. Enerji harcanmasına yardım ederek kalori açığı oluşturuyor ve bu sayede kilo verdiriyor.

İnsülin seviyesini dengelemesi, âni tatlı krizlerine set çekmesi, diyet lifleriyle sindirimi desteklemesi, kolesterolü dengelemesi, içerdiği yüksek oranda oleik asit ile yağ yakımına katkıda bulunması da çörek otu ile nasıl zayıflanır? sorusunun inci gibi cevaplarından.

İbrahim Saraçoğlu Zayıflatan Çörek Otu Kür Tarifi

Çörek otu zayıflatır mı? sorusunun cevabını öğrendik. Peki nasıl bir şey yapalım ki çörek otunun zayıflamaya etkisi bizim vücudumuzda

Tezâhür etsin?

Onu çiğneyerek; suda veya sirkede bekleterek tüketebiliriz.

Günde 2 tatlı kaşığından fazla tüketmemeliyiz.

Çörek otu kaç kilo verdirir? Sorusunu ise ‘düzenli kullanırsanız –tabii ki her zamanki kurallarımız olan diyet ve egzersize de riayet ederseniz- 1 ay içinde 6-8 kg verebilirsiniz.’ Şeklinde yanıtlayabiliriz.

İşte İbrahim Saraçoğlu çörek otu ile zayıflama için her gün bir miktar çörek otunun havanda dövülüp yoğurtla karıştırılarak tüketilmesini öneriyor.

Ayrıca aşağıdaki çörek otu kür tarifleri de size destek olmaya aday:

Çörek Otu Zayıflatan Tarif

Derin bir bardak suyla doldurulur. İçine 1 tatlı kaşığı tarçın eklenir. İyice karıştırılıp 1 çay kaşığı da bal ilâve edilir. Tekrar karıştırılıp 1,5 tatlı kaşığı kadar çörek otu eklenerek hazırlanan çörek otu detoksu 15 dakika dinlendirilir. Ardından tüketilir ve bu uygulama düzenli olarak tekrarlanır.

Çörek Otu İle Fazla Kilolarınızdan Kurtulun

1 çorba kaşığı elma sirkesiyle 1 çay kaşığı çörek otunu bir su bardağı suya koyuyoruz. Ağzını kapatıyoruz ve 1 saat beklemeye bırakıyoruz. Sonra güvenle içebiliriz. Fakat mide problemimiz varsa bunu yapmayalım.

Çörek otu ile zayıflama yöntemi sizde işe yarayacak mı dersiniz? Bence kesinlikle evet! Öyleyse artık top sizde!

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu