Diyet

Haşlanmış Et Kaç Kaloridir ?

Et tüketimi uzun yıllardır tüm dünyada büyük önem arz etmektedir. Bazı toplumlarda zenginliğin bir göstergesi haline gelmiş et tüketimi eski dönemlerde bu kadar yaygın değildi. Bunun sebepleri arasında halkların ve insanların daha yoksul durumda olması, et üretiminin bu günkü teknolojik şartlara kıyasla çok daha kısıtlı olması gibi sebepler gösterilebilir.

Dünya çapında özellikle 2. Dünya Savaşı’ndan sonra insanların refah düzeyleri arttıkça et gibi ürünlerin tüketimi de artmaya başlamıştır. Özellikle restoranlarda yemek yeme alışkanlığının bir lüks olarak pek çok toplumda yer edinmesi ile birlikte et tüketimindeki artış katlanarak devam etmiştir. Günümüzde pek çok restoran eti farklı farklı şekillerde kullanarak müşterilerine servis etmektedir.

Farklı farklı restoranlarda birbirinden ilginç ve lezzetli şekillerde sunulan et özellikle kilo almak istemeyen ya da kilo vermeye çalışan kişiler için her zaman en iyi seçenek olmayabilir. Et tüketiminin bu kişilere ne kadar uygun olduğunu belirleyen en önemli faktör nasıl pişirildiğidir. Bu yazımızda Haşlanmış et kaç kaloridir ? Et yemek kilo aldırır mı? Bu konuda bilgi vermeye çalışacağız.

Düşük Kalorili Et Nasıl Olmalıdır ?

Normal şartlarda et yüksek kalorili bir besin olarak sayılabilir. Tabi ki bu yüksek kalori kavramını zararlı ya da aşırı anlamları ile karıştırmamak gerekir. Et tüketiminin günlük belirli porsiyonlar halinde yapılması son derece mantıklı ve yararlıdır. Bu durumlarda kişi günlük protein ihtiyacını karşılar ve uzun süre tok duracağı için daha küçük porsiyonlar yemiş olur.

Günümüzde pek çok restoran daha lezzetli etler servis edebilmek için etleri farklı tekniklerle pişirmektedirler. Etin ızgara yöntemi ile pişirilmesinde hem sağlık hem de kalori açısından hiçbir sıkıntı yoktur. Etin besin değerleri korunurken aynı zamanda et kendi yağı ile piştiği için zararlı bir teknik değildir. Ancak bazı restoranlar eti daha lezzetli hale getirmek için dış yüzeyini tereyağında kızartırlar ya da bir süre bu yağın içinde bekletirler. Tereyağı doğal olduğu sürece insan sağlığına zararı yoktur ancak fazla tüketilmesi kalp ve damar yolu tıkanıklıklarına yol açabilir.

İlgili Makaleler
[saye_post id=”344″ ]

Etin daha lezzetli hale gelmesi için tereyağı gibi farklı yağlar ile temas ettirilerek pişirilmesi etin üzerinde ekstra bir yağ tabakası anlamına geldiği için kalori anlamında son derece olumsuz sonuçlar doğurur. Özellikle kilo vermek isteyen bireylerin bu şekilde pişirilmiş etler yerine daha çok haşlanmış et ya da ızgara tüketmesi önerilir.

Etin Haşlanmasında Fark Nedir ?

Peki, Haşlanmış et kaç kaloridir? Et yemek kilo aldırır mı ? Bir porsiyon haşlanmış et yani ortalama 200 gram haşlanmış et yaklaşık olarak 196 kalori civarındadır. Bu değer sağlıklı bir insanın günlük tüketmesi gereken kalori miktarının 2000 kalori civarında olduğu düşünüldüğünde son derece makul görünmektedir. Aynı miktarda ızgarada pişirilmiş bir et ise yaklaşık olarak 200 kalori değerindedir. Haşlanmış et ve ızgara etin kalorileri düşünüldüğünde kilo vermeyi hedefleyen kişiler için de son derece uygundur.

Etin tereyağı gibi farklı bir lezzetlendirici ile muamele edilmesi durumunda kalori değerleri son derece yükselmektedir. Bu durumda sadece kilo vermeyi hedefleyen kişiler için değil sağlıklı bireyler için de bir risk oluşturmaktadır. Son derece sağlıklı ve düşük kalorili olan et yüksek kalorili bir besin kaynağı haline getirilmektedir.

Etin bu şekilde yağlandırılması ve fazla tereyağı tüketimi sadece kalori anlamında sorunlar yaratmakla kalmaz aynı zamanda fazla tereyağı tüketimi damarlarda tıkanmalara sebep olur. Günlük hayatında fazla hareket etmeden yaşamaya alışmış pek çok insan gün içinde yağlı besinler tükettikleri için bunları yakılması ve vücuttan atılması sağlanamaz. Bunun sonucu olarak da damar tıkanıklıkları kaçınılmaz olur.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu