Diyet

En İyi 10 Kilo Verme Yöntemi

Kilo verme yöntemleri hepimizin ilgi alanına giriyor ama kaç kişi onları doğru bir şekilde uygulayabiliyor? Orası muamma. Nereye adım atsak orada bir diyet listesi, kafamızı çevirdiğimiz yerde zayıflatan şeyler. Bitki çayı olur, light ürünler olur; hepsi ‘beni seç beni. Beni beni Bihter’ini’ diyor ama acaba hangisi gerçek hangisi sahte?

Kilo verme yolları konusunda her kafadan bir ses çıkıyor. Kimileri ‘şunu yap, kilolarının k’si kalmaz’ derken; kimisi ‘aman ona bakma sen, benim dediğimi yap kilolarını uçurursun.’ Diye umutlandırıyor.

İşte bu liste, kafa karışıklığından uzak; en etkili zayıflatan yöntemler ile size rehber olacak türden.

En İyi Kilo Verme Yöntemleri

Saat 1’de şunu ye, 4 buçukta bunu ye, 8’i çeyrek geçe şunu tüket şeklindeki ayrıntılı diyet listelerini uygulayacak veya spor salonuna gidecek vaktimiz/hevesimiz olmayabilir. Ama kilolarımızdan da kurtulmak istiyoruzdur. O zaman hayatımızda yapacağımız basit ama önemli değişikliklerle kolay zayıflama hayalimizi gerçekleştirmenin dayanılmaz hazzına ulaşabiliriz.

İlgili Makaleler

Beslenmemizi Düzene Sokalım

Dengeli ve yeterli beslenmek vücudumuz için olduğu kadar kilo verebilmemiz için de çok önemli. Kahvaltı başta olmak üzere hiçbir öğünü atlamamalı, her besinden ihtiyacımız olduğu kadar tüketmeliyiz.

Hep Aynı Klişe Değil Altın Kural: Bol Su Tüketimi

Günlük su tüketiminin 2 litreden az olmaması gerektiğini 817 kere duymuşuzdur. Kabızlığa engel olan, cildi güzelleştiren, kemikleri güçlendiren, vücudu arındıran su; yağ yakımını hızlandırır. Kilolaları suya götürüp susuz getirmek istiyorsak; susmayalım, sustukça sıra bize gelmesin istiyorsak vücudumuzu susuz bırakmayalım.

Bölük Pörçük Uyumayalım

Sağlıklı zayıflama için kaliteli uyumak şart. Belirli bir uyku düzenimiz olsun, vücudumuz da ne yapacağını şaşırmasın. Uykusuzluğun fiziksel ve nörolojik zararlarını izah etmeye gerek yok; psikolojimizi zaten aalt üst ediyor. Kilo vermeye engel olması da bir başka zararı.

Oturmaya mı Geldik?

‘Ya ben her gün işe gidip geliyorum, yeterince hareket ediyorum’ yahut ‘zaten eve tıkılıp kaldım, dört duvar arasında nereye hareket edeyim?’ gibi şeyler söylemeyelim. Sürekli dışarı çıksak da egzersize ayrıca önem verelim. Evde yapabileceğimiz etkili egzersizler de çoktur; onları ihmal etmeyelim. Ayrıca ev hapsinde olmadığımıza göre dışarı çıkmamıza bir mâni yok. Her gün tempolu yürüyüş yapmayı aksatmayalım. Merdiven çıkıp inmenin bile faydası vardır.

Ultra Lüks Diyetlere Gerek Yok

Tıpkı Dünya Patates Haşlama Günü, Dünya Telefonları Şarj Etme Günü (!) gibi antin kuntin özel günler olduğu gibi; o diyeti, bu diyeti diye çeşit çeşit diyet mevcut. Oysa bu kadar ileri gitmeye ne lüzum var? Zayıflama yöntemleri kendi içimizde. Azim, kararlılık, sabır ve istek olacak; istikrarlı bir şekilde sağlıklı ve yeterli beslenilecek; egzersiz de hayatın bir parçası hâline getirilecek. İşte bundan sonra kiloların önünde kimse duramaz! Gittiği yere kadar yolu var hepsinin!

Metabolizmayı Hızlandıran Gıdalara Öncelik Tanıyalım

Acı biber, yeşil çay ve limon gibi metabolizma çalıştıran besinler diyetimizde özel bir yer işgal etsin. Çünkü metabolizmamızın hızlanması vücudumuzda biriken kalori ve yağların sonunu getirecek.

O Ambalajların içinde Neler Var Neler!

Süslü püslü görünüyorlar, yememek için kendimizi zor tutuyoruz. Oysa hazır gıdalar kilolarımıza zemin hazırlıyor. Paketlenmiş, işlenmiş ürünlerdeki kimyasal maddelerin sağlığımıza verdiği zararları saymaya kalksak zaten sabah olur. Bunlardan uzak durarak sebze, meyve, tahıl gibi doğal gıdalara yönelirsek kendimize büyük iyilik yapmış olacağız.

Ara Öğünlere Ara Vermeyelim

Her gün ara öğün yapmayı da unutmayalım. Öğün sayısı fazla; içeriği az olsun. Ana öğünlerin yanı sıra ara öğünlere de ihtimam gösterelim. Böylece günümüz enerjik geçsin, ikide bir acıkmayalım.

Her Şey Beyinde Bitiyor

Kilolu olduğumuzu kabullenelim. Bundan kurtulmaya kesinkes karar verelim. Kendimize hedefler belirleyelim. Ara sıra çok küçük kaçamaklarla kendimizi ödüllendirebiliriz ama şımartmamalıyız.

Emin olun ‘yaa şaka yapıyorum kııız alındın mı?’ kisvesi altında sizin bu hâlinizle dalga geçenleri utandırabilirsiniz. Uygun bedeni bulmak için mağaza mağaza dolaşma derdinden kurtulmanızın önünde hiçbir engel yok. Neden siz de o çok sevdiğiniz kıyafetlerin içine rahatça giremeyesiniz? Hepsi bir kenara, sağlığınız için bunu yapmalısınız. Yeter ki isteyin!

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu