Diyet Listeleri

En Çok Uygulanan Diyet Listeleri Nelerdir ?

Günümüz dünyasında çoğu insan düzensiz beslenmekten veya hareketsizlikten dolayı fazla kilo sorunları yaşamakta. Bu hareketsizlik bazen masa başı işlerden bazen de kişinin tembelliğinden kaynaklanıyor. Özellikle korona virüsü yüzünden evlere hapsolan çoğu insan çok fazla hareketsiz kaldı.

Bu hareketsizliğin pek çok anlamda vücudumuza negatif etkileri olmaktadır. Bu olay farklı sağlık sorunlarını da yanında getirmektedir. Fazla yağ oranı ve fazla kiloları olan çoğu insan bundan kurtulmak için diyet yapmaya başlar. Diyet tanım olarak düzenli ve sağlıklı beslenmek demektir.

Ama bu kelimenin toplumumuzda ki karşılı farklı olduğundan çoğu kişiye antipatik ve hatta korkunç gelmektedir. Özellikle kilo sorunu olan insanlar bu kelimeyi asla duymak istemezler. Çünkü bu kavram çoğu insanın bilinçaltına çok farklı şekilde işlemiştir. Çoğu insanın beyninde uzun zaman aç kalma, kısıtlı besinlerle beslenme, kısa sürede kilo verme ve yapılması çok zor olan bir program olarak yer edinmiştir.

Bu nedenlerden dolayı fazla kiloya sahip insanlar sağlık sorunları yaşamalarına rağmen diyet yapmaktan çekinmekte bu sorunları ile yaşamayı kabullenmektedir.

İlgili Makaleler

Oysaki kulaktan dolma bilgileri bir kenara bırakıp uzman kişilerden yardım alınması halinde çoğu insan fazla yağ oranından ve kilolardan kurtulup hem sağlıklı bir vücuda hem de sağlıklı bir psikolojiye sahip olabilir.

Her kişinin kilolarına ve yağ oranına göre hazırlanan en çok uygulanan diyet listeleri nelerdir? Günümüzde beslenme uzmanları tarafından önerilen çok farklı diyet programları vardır.

En Çok Uygulanan Diyet Listeleri

Paleo Diyeti

Bu diyet listesi yerleşik hayata geçmeyen ve avcı ve toplayıcı ataların yaşam tarzı örnek alınarak yapılmıştır. Çok eski dönemlerde yaşayan bu insanların tam olarak ne yediğini bilmek ne kadar zor olsa da genellikle işlenmemiş besinlerin ağırlıkta olduğu düşünülmektedir. Fiziksel olarak sürekli aktif olmak ve işlenmemiş yiyecekler tüketmek bu programın en önemli adımıdır. Bu diyet listesinde ki yiyecekler genellikle et, balık, sebzeler, meyveler ve kuruyemişler temel gıdalardır. Bu diyette işlenmemiş gıdalar ve süt ürünleri tüketmek yasaktır.

Akdeniz Diyeti

Kökeni İtalya ve Yunanistan’a dayanan bu diyet çok keyiflidir. Adında da anlaşılacağı üzere bu diyet listesinde Akdeniz mutfağının sevilen yemekleri yer alıyor. Zeytinyağı, zeytin, deniz ürünleri, aromatik otlar, bu diyette en fazla tüketilen ürünler.

Bu diyet hem kısa süre içinde kilo vermenize yardımcı olur hem de belli başlı rahatsızlıklara iyi gelir. Özellikle zeytinyağı tüketimi vücudun sindirim sisteminde ki bozukluğu onarmak için çok yararlıdır. Daha çok meyve sebze ağırlıklı bir liste olduğundan veganlar tarafından tercih edilir. Bu diyet kolesterolü azaltır ve kalbe iyi gelir.

Askeri Diyet

Bu diyet türü ABD ordusunda ki uzmanlar tarafından askerleri kısa süre içinde askerleri daha fit duruma sokmak için kullanılan bir yöntemdir. En çok tercih edilen diyetlerden olan askeri diyet biraz katı kurallardan oluşan bir diyet türüdür.

[saye_post id=”322″ ]

Kısa süre içinde zayıflamak ve vücudunda gözle görünür bir şekilde değişim isteyenler tarafından tercih edilmektedir.  3 günlük bir zaman diliminde listeye uyulması halinde 4-5 kilo verilebilir.

Patates Diyeti

Son dönemlerde hızlı kilo verdirmesi ile en çok yapılan diyetlerden biri haline gelen bu diyet türü haşlanmış patates ve yağsız yoğurt tüketilerek yapılmaktadır. Yoğurdun düşük kalorili olması ve patatesin karnı uzun süre tok tutmasından dolayı tercih edilmektedir. Kısa sürede kilo vermek isteyenler tarafından şok diyet olarak yapılan bu diyet sıkça tercih edilmektedir.

Atkins Diyeti

Tüm dünyada popülerleşen ve hakkında birçok kitabın yazıldığı Atkins diyeti 4 aşamadan oluşmaktadır. Bu diyet ilk defa 1972 yılında ABD’li bir kardiyolog olan Robert Coleman Atkins tarafından yazılan bir kitapta anılmıştır.

Diyet temel olarak düşük karbonhidratlar tüketmeye dayanıyor. Bu diyete göre unlu mamuller yerine et ve yağ tüketimi yapılmalıdır. Diyet uygulanırken günde 8 bardak su içilmesi öneriliyor. 2 hafta gibi bir sürede diyeti uygulayan kişinin 7 kilo verebileceği söyleniyor.

Glütensiz Diyet

Bu diyet türünde ki amaç biraz daha farklıdır. Çünkü kilo vermek yerine daha sağlıklı bir hayat yaşamak ve fiziksel performansın daha yüksek olduğu bir bünye asıl amaçtır. Her ne kadar bu diyet programı hızlı ve kalıcı zayıflamaya etkisi olmasa da 1 aylık sürenin sonunda 4-5 kilo verilebilir.

Hem fiziksel hem de mental olarak uzun vadede ve yavaş bir şekilde kilo vermek sağlıklı olduğundan son zamanda en çok tercih edilen diyet türü olmuştur. Bu diyet programında tuz, şeker ve yağ içeren herhangi bir besin tüketilmez.

Tereyağlı Kahve Diyeti

Ülkemizin en ünlü kardiyologlarından olan Canan Karatay’ın önerisi ile çoğu insanın uyguladığı bir yöntem haline gelmiştir. Kahveye konulan tereyağı hemen sindirildiğinden enerji verir.

Çoğu yemekte kullanılan tereyağı kahvenin içine konulup tüketildiğinde zamanla hem sağlık açısından yararlı hem de kilo vermenize yardımcı olur. Bu diyet programı oldukça basit ve alışkanlık edinilmesi baya kolay olduğundan çok tercih edilmektedir.

Elma Sirkesi Diyeti

Doğal şekilde zayıflamak isteyenler tarafından sıkça tercih edilen elma sirkesi diyeti son zamanlarda insanlar tarafından tercih edilen bir diyet programıdır. Genellikle yemekleri tatlandırmak için kullanılan elma sirkesi artık zayıflamak içinde kullanılıyor. Yemek yemeden önce suya karıştırılan elma sirkesi iştahı kesiyor ve vücudun daha hızlı yağ yakmasına yardımcı oluyor. Ülkemizin ünlü doktorlarından biri olan Ender Saraç’ın tavsiyesi ile son zamanlarda sıkça uygulanan diyet listelerinden

Ketojenik Diyet

Bu diyette temel olarak karbonhidrat tüketimi sınırlandırılıp vücudun yağ ve protein üretimini arttırmak amaçlanır. Daha önce bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan bu program artık zayıflamak için de uygulanıyor. Bu diyet programında tahıl, nişasta ve meyvelerin tüketimi yasaklanıyor. Bu diyet yapılırken su, çay ve kahve tüketiminin yapılması önerilir. Genellikle yeni başlayanlar için ideal bir diyet yöntemidir.

Dukan Diyeti

Hızlı kilo verdirme amacı taşıyan bu diyet programının kökeni Fransa’dır. İlk defa 1970’li yıllarda uygulanan bu diyet türünde ki amaç 1 haftanın sonunda 5 kilo verdirmektir. İlk başlarda hastaları üzerinde deneme yapan Fransız pratisyen Dr. Pierre Dukan hastaların kısa bir süre içinde kilo kaybı yaşadığını gördükten sonra 2000 yılında bu en çok uygulanan diyet listeleri nelerdir? Üzerine kitap yazmıştır.

Temiz Beslenme Diyeti

Sağlıklı yaşan dünyasında ki en popüler kavramlardan biri olan temiz beslenme diyeti hem kilo vermek hem de sağlıklı olmak isteyen kişiler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Bu beslenme programında önemli olan besinlerin miktarı değil kalitesidir.

Mümkün olduğunca az işlenmiş ve doğal gıdaların tüketilir. En temiz beslenme aracı sudur ve çokça tüketilmesi tavsiye edilir. Sebze ve meyvelerin çiğ olarak tüketilmesi tercih edilir. Genellikle öğün sayısı çoktur ama tüketilen miktarlar azdır.

Bu beslenme programında alkol, gazlı içecek, cips gibi şeylerin tüketilmesi yasaktır. 30 günlük bir sürenin zarfında çok sıkı bir şekilde diyete bağlı kalanlar hem yemek alışkanlıklarını düzene sokacak hem de istedikleri görünüme kavuşacaklardır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu