Diyet Listeleri

Beşte Beş Diyeti Nasıl Yapılır

Beşte beş diyeti deyince aklına basketbol maçı gelen bir tek ben değilimdir, inanıyorum. Ama yok ya… Beşi bir yerde altın daha mantıklı değil mi kızlar? Zaten altın uçmuş gidiyor?… Neyse konumuz 5’te 5 diyeti, dersi kaynatmayalım. Bu diyet adından da anlaşıldığı üzere 5 günde 5 kilo diyeti. Düşünsenize, her gün 1 kilo daha kaybederek uyuyacaksınız… Güzel olmaz mı?

5 Günde 5 Kilo Zayıflama

Bu diyet şok diyetler dediğimiz kısa sürede hızlı kilo verdiren diyet grubunda değerlendiriliyor. Bu itibarla 5 günden fazla uygulanmasının çeşitli sağlık sorunlarına yol açaçabileceğini hatırlatmak yerinde olur. Zaten adı beşte beş diyeti, ‘ya düz hesap şunu 10’da 10 yapalım’ falan gibi bir mantık ters tepebilir. Yani 5 güncük dayanmak zor olmasa gerek. (Tabii buradan, 5 gün sonra kıtlıktan çıkmış gibi yiyebiliriz anlamı çıkmıyor. Bu diyet bizim kısa vadeli çözümümüz.) Peki bakalım beşte beş diyeti nasıl yapılır?

5 Günde 5 Kilo Zayıflatan Diyet Nasıl Yapılır?

 1. Gün:

Bu gün patates günümüz olacak. Patatesleri haşlanmış olarak tüketeceğiz. Üzerine baharat da serpebiliriz ancak kullanmasak daha iyi olur. Patateslere tuz koyulmayacak, unutmayalım.

 1. Gün:

Bu gün de sebze günü. Sebzeleri tuzsuz ve yağsız olarak haşlanmış halde yiyoruz. Ama çiğ yenebilecek olanları çiğ halde tüketebiliriz.

İlgili Makaleler
 1. Gün:

Bugün et günü! (Yaşadık desenize.) Pek öyle değil ama… Etlere yağ koymak yasak, pişirirken yağ kullanmak yok. Haşlanmış olarak tüketebiliriz; kızartmalar hak getire. Balık ve tavuk da olur.

 1. Gün:

Bugün günlerden meyve. Doyana kadar her meyve serbest. Ama sadece meyve, sorun orada zaten. Neyse yâ sabır, yâ sabır… Yarın büyük gün!

 1. Gün:

Finali muhteşem bir menü ile yapacağız demeyi çok isterdim lâkin bugün bol bol yumurta yiyeceğiz nasip kısmetse. Yalnızca baharat ekleyerek istediğimiz kadar yumurta yiyebiliriz. (Tabii bir insan ne kadar yumurta yiyebilir orası ayrı. Yumurta yani bu, çerez değil ki. Gıdaklayacağız yakında demeyin ama.)

Bu diyette kahve ile çay serbest. Tabii ki bol su içmek zaten gerekli. Beşte beş diyeti ile zayıflayanlar ne demiş, onlar da önemli. Benim gördüğüm kadarıyla Beşte  beş diyeti yapanlar genel olarak iç güveysinden hallice gibi. Yani size ‘beşte beş diyeti yapanların yorumları şöyle güzel, böyle övgü dolu’ desem yalan olur ama bu denli kısıtlayıcı, tek tip beslenmeye dayalı bir diyetin 5 günde 5 kilo vaadini yerine getireceğinden –bence- endişe etmemelisiniz.

Beşte Beş Diyetinin Püf Noktaları

 • Bu diyette şeker, tuz ve yağın zinhar kırıntısı bile olmamalı!
 • Sade maden suyu ve bitki çayı içilebilir. (Tahammül seviyenizi artırır.)
 • Bol su demiştik, yine altını çizelim.
 • Diyetten çıktıktan sonra hurra başka bir diyete geçmiyorsunuz. 2 gün vücudunuzu dinlendiriyorsunuz, bir reset atıyor, kendine geliyor.
 • Diyeti uygularken spor yapmak işinizi kolaylaştırır. (Aç ayı oynamaz sporla mporla uğraşamam zaten adam akıllı bir şey yiyemeyeceğim?… diye atarlanmayıp bu nâcizane tavsiyemi uygularsanız sizin yararınıza.)
 • 5 günden sonra 2 gün dinlenip bunu tekrar uygulayabilir, sonra yine 2 gün dinlenip tekrar 5 gün daha yapabilirsiniz.

Beşte Beş Diyetinin Zararları

Bunun bir şok diyet olduğunu ifade etmiştik. Yani zararları olabilir. 5 gün tüm kurallara dikkat ederek uygularken yan etkilerle karşılaşabilirsiniz, şimdi yalan söylemeyelim. Ama ‘hemen 5 kilo vermeliyim hem de hemmmen!’ diye bir telaş içindeysek, zaten diyet yapıyorduysak fakat şöyle bir duraklama evresine girdiysek, ‘ne oldu bana ya nazar mı değdi kilo veremiyorum?’ diyorsak vücudumuza titreyip kendine gelmesi için böyle bir şok dalgası uygulayabiliriz. Ama bu diyet kas kütlesinde azalmaya sebep olur. Diyetten sonra tekrar kilo almamak için çok dikkatli olmanız gerekir.

Kimler Beşte Beş Diyeti Yapamaz?
 • Diyet listesindeki besinlere alerjisi olanlar
 • Çocuklar
 • Diyabet hastaları
 • Bünyesi zayıf kişiler
  • Bir rahatsızlığı bulunanlar

Şimdi molalarla beraber 5+2+5+2+5=19 gününüz var. 20. gün oldu mu ‘oh be, zordu ama değdi’ dersiniz ve aynı maratonu tekrar yaşamamak için hayatınızın bundan sonrasında da dikkatli olursunuz umarım… Hadi, görevimiz tehlike! (Pardon yani diyet)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu