Diyet

Alkali Diyetin Faydaları

Alkali diyetin hastalıklarla mücadele ettiğini, kilo verme hızını arttırdığını ve böbrek hastalıkları bulunan kişiler için etkili olduğunu belirten araştırmalar bulunmaktadır. Alkali diyetin faydaları aslında daha fazla meyve, taze et ve sebze, yağlı süt ürünleri ve alkali su içmeye dayalı bir diyet olmasından kaynaklanmaktadır. Yani aslında vücudun pH dengesini değiştirmek için tüketilen ürünlerin sağlıklı olması vücut sağlığının artmasını, bağışıklığın güçlenmesini ve metabolizmayı hızlandırmayı sağlamaktadır. Bunun pH dengesini değiştirmekle pek bir alakası olduğu bilimsel açıdan kanıtlanmamıştır.

Alkali diyet yenilen besinlerin pH dengesinin doğru seçilmesi ve diyetin düzenli uygulanmasıyla vücut pH değerinde değişiklik yaratılabileceğini düşünen bir teoriye dayanmaktadır. Oysaki kandaki pH değerini değiştirmek bu kadar basit değildir. Yine alkali diyetin uygulanmasında sağlıklı gıdalar tercih edildiğinden, vücudun ihtiyacı olan besinlerden alım yapıldığından sağlık arttırıcı ve kilo verdirici etkisinin bulunduğunu söylemek mümkündür.

Alkali Beslenme Nasıl Olur?

Alkali beslenmenin vücut için doğru olan beslenme şekli olduğunu söyleyen kişiler, alkali olmayan besinlerin vücuda zarar verdiğini iddia ederler. Öyle ki alkali besin grubunda yer alan besinler; karaciğer ve böbrek bozukluğu yapabilir, osteoropoz oluşabilir ve hatta kanser gibi ciddi sağlık problemlerine varan sonuçlar doğurabilir. Son yıllarda alkali diyetin sağlıklı olup olmadığı konusunda tartışmalar ve araştırmalar çoğalmış ve sonuç olarak alkali diyetlerin faydalı olduğu, kanser riskini azalttığı, vücut pH dengesini sağladığında karar kılınmıştır.

[saye_post id=”322″ ]

Alkali beslenme gıdaları genel olarak sebze ve meyve ağırlıklı olup bu diyetin içinde kafein, alkol, buğday ve buğday ürünleri, işlenmiş etler ve işlenmiş olan diğer gıdalar yer almamaktadır. Sağlıklı gıdaların yer aldığı her diyet işe yaradığı gibi bu diyette de işe yaradığına dair yüksek bir oran bulunur. Sağlıklı gıdaların tüketilmesi vücudun yararlı mineraller ve vitaminler almasını, sağlıksız ürünlerden uzak kalmasını sağlar.

Alkali Diyette Yer Alan Gıdalar

Alkali diyette yer alan besin grupları alkali, asidik ve nötr olan besin grupları olarak kategorize edilmiştir. Bu besin gruplarını tanımak ve beslenme listesi oluştururken buna dikkat etmek gerekir. İşlenmiş karbonhidratlar, alkol, süt ürünleri, hayvansal gıdalar, et ve balık ürünleri asidik besin grubunun içine girer. Alkali besin grubunda ise bazı kuru yemişler, baklagiller , sebze ve meyveler yer almaktadır. Alkali diyetin faydaları arasında besin grupları asidik kısımda yerini alan ise limondur. Vücudun alkali olmasını sağladığı için limon salatalarda ve gün içinde içilen sularda yerini sürekli almaktadır.

İlgili Makaleler

Asit grupları kendi içinde de bölümlere ayrılmaktadır. Yüksek, orta ve düşük asidik seviyede olan gıdalar, diyetin gerektirdiği ölçüde alınmaktadır. Yüksek seviyede asit barındıran besinler; glutenli ürünler, beyaz ve kepekli ekmek, beyaz ve esmer şeker, yoğurt, tatlandırıcı ürünler ve şaraptır. Orta seviyeli asidikler ise kalamar, soya sütü, yulaf ezmesi, dana ve tavuk eti, çavdar, kalamar, mısır ve eriktir. En düşük seviyeli asitler de; kuru fasulye, kuru incir, domates, kara buğday, hindi eti, ıspanak, pirinç, koyun eti, ayçiçek ve badem yağı, kara buğday ve bakladır.

Alkali diyette en çok kullanılan besin grubu olan alkali besinlerde kendi içinde kategorilere ayrılarak karşımıza çıkmaktadır. Yüksek dereceli alkali yiyecekler; soğan, limon, karbonat, şeftali ve soda gibi gıdalardır. Orta dereceli olanlar; kavun, elma, brokoli, kaju, kuşkonmaz, kivi, sarımsak ve zencefildir. Ve son olarak da düşük alkali gıdalar da; kinoa, böğürtlen, enginar, avokado, kabak, portakal, zeytinyağı, keten yağı, enginar, baden ve yeşil çay olarak sıralanabilir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu